Freediving neboli nádechové potápění je forma potápění, kde potápěč využívá své vlastní schopnosti dýchat a zadržovat dech, bez použití potápěčského vybavení, jako je potápěčská láhev se vzduchem. Jednoduše řečeno, jedná se o potápění na jeden nádech.
Freediveři používají specifické techniky dýchání, uvolnění a vyrovnání tlaku, aby maximalizovali svou výdrž a pohodlí pod vodou. Nádechové potápění je oficiální sport, ve kterém se dá závodit, pro většinu lidí se však jedná o formu relaxace a zábavný způsob objevování podvodního světa.
Freediving je velice pestrý sport, který nám kromě zábavy může do života přinést „hloubku“. Pojďme si jej tedy v krátkosti představit: jeho historii, jaké existují disciplíny, freediving jako životní styl a jak začít potápět!
Stručná historie freedivingu
Historie freedivingu sahá až do dávných dob, kdy lidé začali objevovat a využívat své schopnosti pohybu a zadržování dechu pod vodou. Zatímco přesný původ freedivingu není zcela jasný, existuje mnoho historických důkazů o tom, že se tato aktivita praktikovala po celém světě.
V různých kulturách a společnostech našli lidé využití freedivingu k rybolovu, sběru potravy, sbírání perel nebo hledání mořských pokladů. Freediving byl také součástí vojenských operací a potápěči závodili o zisk nebo pověst.
Ve starověkých dobách vykazovali někteří freediveři mimořádné schopnosti a stali se známými ve svých komunitách. Například v Řecku existují zmínky o olympijských hrách, kde byl freediving součástí soutěží. V Japonsku existovala tradice ama – ženských freediverů, kteří se potápěli za účelem sběru mořských plodů.
V průběhu 20. století se freediving stále více rozvíjel jako sport. V roce 1949 byla založena první organizace zaměřená na freediving, International Association of Free Divers (IAFD), která se později přejmenovala na International Association for the Development of Apnea (AIDA). AIDA přispěla k standardizaci pravidel a měření výkonů, a vytvořila platformu pro mezinárodní soutěže a rekordy.
Moderní freedivingová komunita se stále rozrůstá a rozvíjí. Freediving se stal populárním sportem a rekreační aktivitou po celém světě. Organizace jako AIDA, Apnea Academy a další se zaměřují na vzdělávání, bezpečnost a rozvoj freedivingu. Světové rekordy se pravidelně překonávají a soutěže přitahují nadšené freedivery z celého světa.
Disciplíny
Freediving se provozuje také na závodní úrovni. Každý rok probíhají bazénová i hloubková mistrovství světa a nespočet mezinárodních závodů, každý rok vznikají také nové světové rekordy! Dá se závodit v bazéně, v moři i ve sladké vodě. Více o jednotlivých disciplínách se dočteš zde.
Freediving jako životní styl
“Scuba divers dive to look around, freedivers dive to look inside.” – Natalia Molchanova
Freediving může být více než jen sportem – může se stát životním stylem. Freediving nám dává úžasné nástroje na zkoumání a porozumění vlastnímu tělu a mysli, nalézání harmonie s přírodou a dosažení dalšího seberozvoje.
Freediving podporuje zdravý životní styl a vědomou přítomnost. Pro ty, které freediving zaujme, může nádechové potápění přinést do života fyzické a psychické zdraví, pohodu, nadhled, nové přátele i spoustu nezapomenutelných potápěčských zážitků.
Freediving jakožto sport vyžaduje aktivní přístup, ať už chceme být mistry světa nebo se “jen” nahánět s delfíny. Je to cesta, která vyžaduje neustálé učení se, rozvoj a respekt k přírodě a vlastním hranicím. Na druhou stranu, čím větší výzva, tím pestřejší cesta a větší prostor na změny!
Jak začít s freedivingem?
Pokud tě freediving zaujal, určitě doporučujeme zajít na kurz, kde se naučíš nejen základy pohybu a vyrovnávání tlaku, ale také teorii, která je velice důležitá pro bezpečné potápění. Rozhodně se nepokušej potápět/zadržovat dech sám/a! Zajdi k nám na začátečnický kurz Indoor Freediver.
To vše je freediving. A ještě mnohem víc! Ponoř se s námi do modrého světa na našich kurzech, tréninkových akcích či zájezdech. Ale pozor, safety first! Přečti si náš článek o bezpečnosti při nádechovém potápění.
Přejeme Ti plno dechberoucích zážitků!
team Apneaman