Apnea Academy

Apnea Academy je organizace zaměřená na výuku a výzkum freedivingu. Byla založena v roce 1995 italským freediverem a šestnáctinásobným světovým rekordmanem Umbertem Pelizzarim s cílem rozšíření podvědomí o nádechovém potápění a jeho bezpečném provozování. Krůček po krůčku se z Apnea Academy stal komplexní vzdělávací systém pro freedivery všech úrovní a jednou z nejuznávanějších světových škol freedivingu.

 

Naše certifikované kurzy probíhají právě v rámci systému Apnea Academy, a proto bychom ti chtěli v tomto článku systém AA představit.

Umberto Pelizzari

 

Jak již bylo řečeno, Apnea Academy je „dítětem“ freedivingové legendy Umberta Pelizzariho. Pelizzari měl úspěšnou kariéru jako závodní freediver a stanovil několik světových rekordů v různých disciplínách, včetně CWT, VWT a NLT. Jeho vášeň pro tento sport a touha sdílet své znalosti a zkušenosti vedly k založení Apnea Academy.

AA vzdělávací systém a certifikace

 

Apnea Academy nabízí škálu kurzů a certifikací pro freedivery na všech úrovních: začátečnické, pokročilé i instruktorské kurzy, a také kurzy specializované.

 

AA zdůrazňuje důležitost správného výcviku, porozumění fyziologickým a psychologickým aspektům freedivingu a rozvíjení zodpovědného přístupu k nádechovému potápění. Disponuje speciálním multimediálním didaktickým systémem, do něhož patří: oficiální manuál freedivingu, prezentace, didaktická videa, videokoučing a závěrečný test. Všechny materiály jsou připraveny tak, aby poskytovaly specifickou sekvenci témat a pomáhaly lépe vstřebávat znalosti.

Výukový systém Apnea Academy lze rozdělit do dvou skupin:

  1. Základní kurzy: kurzy zaměřené na zvládnutí klasických freedivingových disciplín a freedivingu jako takového v jejich přirozené formě. Tyto kurzy pokrývají základní aspekty freedivingu, včetně technik zadržování dechu, bezpečnostních protokolů, metody vyrovnání tlaku a relaxačních technik. 
  2.  
  3. Jedná se o kurzy Indoor a Outdoor Freediver, Level I, Level II a nejvyšší stupeň studentské certifikace Level III. Pro zájemce s lektorskými ambicemi následuje poloprofesionální certifikace Assistant Instructor a instruktorský kurz

Každý kurz zahrnuje teoretické hodiny, trénink v bazénu, techniky relaxace a dýchání a lekce na otevřené vodě (vyjma kurzu Indoor freediver).

Po úspěšném absolvování kurzu dostane účastník certifikaci, která je oficiálním důkazem o vzdělání a je platná v potápěčských střediscích po celém světě. Bez takové certifikace by tě na základně např. nepustili bez instruktora na trénink. 

  1. Speciální kurzy: jsou jakousi nadstavbou, pomáhají v dalším růstu a rozvoji schopností tím, že vybranou problematiku proberou do sebemenších detailů.
  2.  
  3. Např.: kurzy Mental Training (mentální trénink), Rescue and Safety Freediver (záchranář a safety potápěč) a Advanced Equalization (techniky vyrovnávání tlaku umožňující hlubší ponory), Basic a Advanced Monofin Freediver (plavání s monoploutví v bazénu) nebo Variable Weight & No Limits.
  4.  
  5. Existují dokonce i kurzy pro děti, které smějí učit jenom instruktoři po odpovídajícím nadstavbovém instruktorském kurzu.

Mimo certifikační systém stojí kurzy Apnea Discovery a tzv. Stage, které nemají pevné standardy a nekončí certifikací. Kurz Apnea Discovery je kvalitní ochutnávkou freedivingu zahrnující i dechové a relaxační techniky. Stage jsou kurzy a akce s různým zaměřením dle uvážení instruktora.

 

Podrobné informace a standardy k jednotlivým kurzům najdeš na stránkách Apnea Academy International.

AA a my

 

V roce 2008 absolvoval Martin Zajac (aka Mr. Apneaman) mezinárodní instruktorský kurz Apnea Academy. Od roku 2010 spolupracuje Martin s Umbertem jako instruktor trenér na výuce nových instruktorů a Apneaman centrum se stalo kanceláří Apnea Academy International a poskytuje certifikační servis pro celou mezinárodní zónu. Zároveň máme zastoupení výcvikového systému Apnea Academy pro Čechy, Slovensko a celou východní Evropu.

Věříme, že systém AA je jedním z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, vzhledem k jeho struktuře a škále: ze začátečníka krůček po krůčku vytvoří vyspělého freedivera, a na každém stupni pomáhá identifikovat vlastní limity pro bezpečné potápění pod vodou s udržením jedinečného pocitu a zábavy, který freediving poskytuje.

Přejeme plno dechberoucích zážitků

Team Apneaman